A VAKOLAT RENDELTETÉSE
Az épületek, építmények falainak külső és belső védelme a hőhatásokkal (hideg-meleg), csapadékkal vagy más egyéb a falat károsító hatással szemben. A vakolat általános receptje szerint egy rész vízhez két rész szárazanyagot kell keverni. Cégünk a gyári minőségi tanúsítvánnyal rendelkező, ellenőrzött minőségű zsákos anyagot ajánlja bedolgozásra.
Vakolat lehet céljától függően:
- Külső
- Belső
- Durva
- Finom
Ahhoz hogy a vakolás minősége megfelelő legyen, minden esetben meg kell vizsgálni a fal szerkezetét. Más módszert kell alkalmazni egy modern égetett kerámia téglafalnál, mint egy vályogfalnál.
A megfelelő minőségű vakolat eléréséhez az alábbi feltételeknek kell teljesülniük:
- a fogadó felület jó teherbíró legyen
- a fogadó felület jó nedvszívó képességű legyen
- az aljzat fagy-, por-, sókivirágzás és laza részektől mentes legyen
Sok esetben nehéz minden kritériumnak megfelelni, ilyenkor mindenképpen vakolaterősítő hálót kell alkalmazni a falon. Használata indokolt két különböző szerkezetű anyag találkozásánál is, hogy a vakolt felülete ne repedjen meg.
A vakolás megkezdése előtt a már beépített nyílászárókat, villanyszerelési és gépészeti berendezéseket, szerelvényeket be kell fóliázni, hogy felületüket megóvjuk az esetleges fröccsenésektől.
A felület megfelelő tapadásának elérése érdekében, a poros felületet le kell kötni. Ezt előfröcsköléssel tudjuk megoldani.
- zsákos kész anyag (gúzoló)
- helyszínen kevert anyag (cement, homok és víz keveréke)
Az így kapott híg anyagnak köszönhetően a még esetleg poros felületet lekötjük, illetve a felület nedvszívása egyenletessé válik.
Lényeges az is, hogy a fröcskölés a lehető legteljesebb mértékben befedje a falat, így tölti be a legjobban a funkcióját. Felhordás után a kötési időket érdemes figyelembe venni, zsákos anyagok esetén ez általában 24 óra, természetesen ezt a levegő hőmérséklete jelentősen befolyásolja.
A fröcskölés után vezetősávokat kell készíteni, olyan távolságban, hogy azt alumínium léccel le tudjuk húzni. A sávok célja, hogy ezek adják meg a habarcs függőleges síkját.
A vezető sávok készítését az alábbiak szerint végezzük:
- 15-20 cm szélességben az anyag felhordása a fal teljes magasságában.
- A sávok függőbe állítása alumínium léccel
- A felesleg lehúzása alumínium léccel, vagy a hiány pótlása a függőlegesig, amíg a sík felületet el nem érjük.
- A befejező simító vakolat réteg felhordása polisztirol simítóval
GÉPI VAKOLÁS
A vakoló anyag felhordását géppel is meg tudjuk oldani. A kész zsákos anyagot felhasználva, lényegesen meg tudjuk gyorsítani a vakolás folyamatát.
Előnyei a hagyományos vakolással szemben:
- egyenletesebb, homogénebb felület
- vékonyabb rétegben elegendő az anyag felvitele
- jobb tapadási képesség
- kevésbé hajlamos repedésre
- gyorsabb munkavégzés
HAGYOMÁNYOS-KÉZI VAKOLÁS
Vannak olyan helyzetek, ahol a gépi vakolás helyett a hagyományos kivitelezési módot kell alkalmaznunk, de az esetben is a gyári minőségű tanúsítvánnyal rendelkező ellenőrzött minőségű zsákos anyaggal dolgozzunk.